Et robust undergulv har stor betydning for holdbarheden på det færdige gulv. Uanset hvilken type belægning, der skal udgøre det endelige gulv. På Simac er vi disse dage i gang med udførelsen af 7.900 m2 undergulv, bestående af Scan Underlay lyddug og slidlag i styrke C25. Vi udfører lyddugen ovenpå huldæk og afslutter med slidlag på 85-95mm alt efter hvilken type belægning der afsluttes med. 

Vi udlægger over 250 m2 slidlag om dagen, hvor vi udpumper fra egen pumpebil. En løsning, der er både tids- og produktbesparende, da vi blander og pumper på pladsen, så vi kender det nøjagtige behov. 

lyddug
undergulv opbygning
et robust undergulv

Har du brug for at vide mere om fordelene ved lyddug og slidlag, så kontakt salgschef Claus Pedersen på telefon: 51 63 18 76 eller cp@areo.dk

Opgaven udføres for MT Højgaard.

Areo Fugefri Gulve

Fugefri gulve

Epoxy gulve

Polyurethan gulve
Akryl gulve
Designgulve
Terrazzo gulve
arbejder spreder undergulve

Undergulve

Skumbeton

Slidlag

Flydemørtel (Tyndpuds)

Gulvvarmeplader (EPS)

Designgulv
Injicering Herlev Sygehus

Injicering

Injicering

membran i gang

Membraner

Membranbelægninger

Bromembraner

Anvendelse

Sundhedssektor

Parkeringsanlæg

Broer

Industri

Kontor

Detail

Produktblade

+45 70 20 40 38
areo@areo.dk